تصفیه به روش فیلتراسیون

تصفیه اب به روش فیلتراسیون :

در این روش از فیلترهای ساده که مخصوص از بین بردن ذرات معلق در آب می باشند استفاده میشود

معمولا از فیلتر های PPیا پلی پروپیلن با دقت 1 یا 5 میکرون استفاده می شود یا گاهی از مخازن FRP که حاوی مقداری سیلیس یا شن با دانه بندی های مختلف که بصورت طبقاتی روی هم قرار میگیرند استفاده میشود .
این روش یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های تصفیه اب به روش فیلتراسیون می باشد

 

موارد استفاده از تصفیه اب به روش فیلتراسیون عبارتند از :
1 – بعنوان پیش تصفیه برای دستگاه های تصفیه اب صنعتی
2- برای آب های دارای مواد معلق نظیر آب جوب ها یا آب چاه ها که حاوی ذرات و مقداری شن یا ماسه یا گل و لای هستند
3- برای ورودی ساختمان ها جهت جلوگیری از مستهلک شدن سریع تاسیسات
4- و هر موارد دیگری که فقط نیاز به نرم کردن آب با استفاده از فیلترهای پیش تصفیه باشد

 

سیستم تصفیه آب به روش فیلتراسیون بهترین روش برای حذف ذرات درشت از آب مثل : سنگ ریزه ها ، شن و ماسه ، گل و لای ، لجن ، جلبک ، زنگ زدگی داخل لوله ها و … می باشد .

  •  این روش توانایی پایین آورد TDS یا سختی آب را ندارد .

  • از این روش برای تکمیل فرآیند تصفیه آب در سیستم های اسمز معکوس استفاده می شود .

  • از این روش نیز برای تصفیه آب در ورودی های منازل مسکونی ، تجاری و

  •  مواردی از این قبیل استفاده می شود . 

 

1: عوامل موثر در فیلتراسیون 
دو عامل که در انتخاب نوع فیلتر و کارکرد آن مؤثر می‌باشد عبارت است از:
1-1- اندازه حفرات فیلتر
همان‌طور که گفته شد موادی با اندازه بزرگ‌تر از حفرات فیلتر، در پشت آن باقی می‌مانند و عبور نمی‌کنند، در نتیجه، برای جداسازی ذرات با اندازه مشخص باید از فیلترهای مناسب استفاده کرد.

2-2- مقدار ذراتی که در پشت فیلتر باقی می‌مانند.
ذراتی که در پشت فیلتر باقی می‌مانند به مرور زمان و با استفاده مداوم از فیلتر بیش‌تر می‌شوند. این مسئله می‌تواند باعث مسدود شدن روزنه‌های فیلتر شود. به این دلیل، باید بعد از مدت زمان مشخصی، فیلتر را تعویض، و یا آن را پاک‌سازی نمود. این مسئله که به گرفتگی فیلتر معروف می‌باشد از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا تعویض و یا حتی تمیزکردن فیلتر هزینه‌بر است.

2. انواع فیلتراسیون 
1-1- میکروفیلتراسیون
میکروفیلتراسیون فرایندی است که برای جداسازی ذرات، جامدات معلق کوچک و موادی دیگر مثل باکتری‌ها و کیست‌ها و مولکول‌هـا و ذراتی بزرگتر از 0/2 میکرون استفاده می‌شود.
2-2- آلترافیلتراسیون
در آلترافیلتراسیون مولکول‌هایی بزرگ‌تر از 0/005 میکرون جدا می‌شوند. ابعاد حفره‌های فیلتر بین 2 تا 50 نانومتر است. این فرایند برای جداسازی و تغلیظ مواد کلوئیدی و سوسپانسیونی به کار می‌رود.
3-3- اسمز معکوس
اسمز معکوس فرایندی است که آب در اثر اختلاف فشار از یک غشای نازک عبور می‌کند تا محتویات و مواد معدنی شامل نمک، ویروس‌ها، سموم و سایر ترکیبات آلوده غیر آلی را جدا کند و اتم ها و مولکول‌هایی در مقیاس کوچکتر از 0/001 میکرون را در محدوده یونی جدا می‌کند

3. کاربرد فیلترها
3-1- صنعت آب و فاضلاب
آب یکی از ضروری‌ترین عناصر حیات بر روی زمین است و اگر چه بیش از 70 صد از سطح کره زمین با آب پوشیده شده است اما، کمتر از 3 درصد آن آب شیرین می‌باشد. از این مقدار 79 درصد به قله‌های یخی تعلق دارد، 20 درصد آن آبهای زیر زمینی است که به راحتی قابل دسترسی نمی‌باشند و فقط 1 درصد آن شامل دریاچه‌ها و رودخانه‌ها و چاه‌ها می‌باشد که به راحتی به دست می‌آید. فرایند پاک‌سازی و تصفیه آب بسیار طولانی و زمان‌بر است. یکی از مراحل تصفیه آب جداکردن آلاینده‌ها از آب می‌باشد که در این مرحله از فیلتراسیون استفاده می‌شود.

3-2- صنایع غذایی
صنعت لبنیات، آب‌میوه و صنایع دیگری که در حوزه‌ی صنایع غذایی قرار می‌گیرند، یکی دیگر از مصرف‌کنندگان اصلی فرایند فیلتراسیون محسوب می‌شوند. به طور مثال، سیستم‌های آلترافیلتراسیون در تولید پنیر استفاده می‌شوند، هم‌چنین از سیستم‌های فیلتراسیون در پاستوریزاسیون و هموژنیزاسیون نیز استفاده می‌شود.
امروزه بوسیله آلترافیلتراسیون توانسته‌اند اجزای شیر را تغلیظ نموده و به طور جزء به جز ء جداسازی نمایند. این امر موجب شده است تا بتوان محصولات جدیدی مطابق با نیاز های مصرف کننده به بازار عرضه نمود.

3-3- صنایع داروسازی
تولید دارو با سیستم‌های مختلفی انجام می‌شود. داروی تولید شده، نیاز به خالص‌کردن دارد و اهمیت خالص‌سازی دارو کمتر از تولید دارو نیست. به طوری که تولید دارو 30 درصد از هزینه‌های دارو را دربرمی‌گیرد، در حالی که 70 درصد هزینه‌ها، صرف خالص‌سازی دارو می‌شود. مهم‌ترین مرحله ‌خالص‌سازی، فرایند فیلتراسیون می‌باشد. در خالص‌سازی ِ داروها از فرایندهایی مانند دیالیز، میکروفیلتراسیون و نانوفیلتراسیون استفاده می‌شود.

3-4- تصفیه هوا و خالص‌سازی گازها
یکی از کاربردهای اصلی فرایند فیلتراسیون تصفیه هوا و یا تولید گازهای خالص، مانند اکسیژن خالص و نیثروژن خالص می‌باشد که این گازها کاربردهای صنعتی زیادی دارند. در فرایندهایی که برای تولید اکسیژن و نیتروژن خالص به کار برده می‌شود، از فیلتر استفاده می‌شود.
یک مثال آشنا از کاربرد فیلترها برای تصفیه هوا، ماسک‌های صورت میباشند. ماسکهای معمولی که بیش‌تر در روزهای آلوده از آنها استفاده می‌کنیم، نوعی فیلتر دارند که به ذرات معلق هوا اجازه عبور نمی‌دهند و به این ترتیب مانع رسیدن آلودگیها به مجاری تنفسی ما میشوند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *